O bibliotece

„ Książka to najlepszy przyjaciel człowieka,

a biblioteka to świątynia jego myśli"

Cicero (106-43r.p.n.e.)

Biblioteka szkolna funkcjonuje od początku istnienia szkoły.

Biblioteka szkolna jako integralna część szkoły, uczestniczy w procesie dydaktycznym, rozwija działalność kulturalną i wychowawczą, służy zdobywaniu i poszerzaniu wiadomości przewidzianych programami nauczania. Uczniowie mają możliwość samodzielnego pozyskiwania potrzebnych informacji nie tylko z tradycyjnych źródeł wiedzy - encyklopedii, słowników, leksykonów czy atlasów, ale także ze stron internetowych.

Biblioteka oferuje swoim czytelnikom bogaty wybór książek, zbiorów specjalnych jak i innych dokumentów przydatnych uczniom, nauczycielom i rodzicom. Zbiory te gromadzone zgodnie z potrzebami użytkowników, umożliwiają prowadzenie efektywnej działalności informacyjnej.

Czytelnicy mają do swojej dyspozycji:

• Obszerny księgozbiór
  • Bogaty księgozbiór podręczny
  • Kasety wideo i płyty DVD z programami edukacyjnymi i adaptacjami lektur szkolnych
  • Edukacyjne programy multimedialne
  • Czasopisma takie jak: „ Wszystko dla szkoły", „ Wiedza i życie", „Świat nauki", „ Victor gimnazjalista", „Victor Junior", „ Młody Technik", „Kumpel"

Księgozbiór

Obecnie księgozbiór liczy ponad  8349  woluminów, na które składają się:

- lektury szkolne

-słowniki , encyklopedie, leksykony

- literatura popularno- naukowa

-literatura pedagogiczna

-literatura dziecięca i młodzieżowa

Od  grudnia 2007  roku w bibliotece  szkolnej funkcjonuje Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej, które otrzymaliśmy w ramach projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Centrum Multimedialne, na które składają się  cztery zestawy komputerowe oraz urządzenie wielofunkcyjne  otworzyło nowe możliwości uczniom i nauczycielom. Dzięki ICIM uczniowie mogą skorzystać z Internetu, słowników i encyklopedii multimedialnych oraz programów multimedialnych. Jest to wielki walor szczególnie dla tych uczniów, którzy nie mają dostępu do komputera i Internetu poza szkołą. Dzięki Centrum multimedialnemu biblioteka szkolna zaspakaja potrzeby edukacyjne uczniów, dostarczając  im informacji i pomysłów oraz rozwija wyobraźnię i kreatywność , tak niezbędne we współczesnym  społeczeństwie.

W bibliotece działa aktyw biblioteczny. Gromadzi on w swych szeregach uczniów, którzy z wielką ochotą włączają się w organizację życia bibliotecznego. Chętnie uczestniczą w przygotowaniu konkursów, gazetek i uroczystości bibliotecznych.

Ponadto dla nich kontakt z książką oraz biblioteką - to nie tylko obowiązek, ale też wielka przyjemność i okazja do poznania świata.

Zakres zadań aktywu bibliotecznego.

• Poznawanie źródeł informacji o książkach
  • Rozwijanie własnych zainteresowań, poprzez pogłębianie swojej wiedzy na dany temat
  • Rozwijanie umiejętności poszukiwania wiadomości w różnych źródłach
  • Wykonywanie prostych prac biblioteczno -technicznych ( segregowanie i układanie czasopism, porządkowanie książek na regałach, oprawa i naprawa książek)